Zamów telefonicznie

Zieleń wertykalna – żywe czy sztuczne kompozycje?

Potrzeba kontaktu człowieka z naturą jest rzeczą oczywistą szczególnie, że sami stanowimy jej nieodłączną część. Choć na co dzień przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach w domu lub w pracy, jednak zabiegamy o bliskość przyrody i ustawiamy we wnętrzach pomieszczeń rośliny. Mimo, iż w aranżacji biura ze względu na praktyczny aspekt wykorzystywana jest sztuczna zieleń, jednak żywa daje znacznie więcej korzyści. Taki kontakt z naturą sprzyja zadowoleniu, zdrowiu oraz aktywizuje zachowania prospołeczne.

Przestrzeń wypełniona światem naturalnym

W codziennej rutynie i pośpiechu oraz wielogodzinnym przebywaniu w zamkniętych pomieszczeniach łatwo zapomnieć o przyrodzie i otaczającym nas świecie. Jej obecność wpływa na nasze samopoczucie i dobrostan. Z tego powodu intuicyjnie dążymy do wypełniania przestrzeni elementami, które pochodzą ze świata naturalnego. Często projektujemy wnętrza z dostępem do światła słonecznego i wzbogacamy je żywą roślinnością.


To trend, który z roku na rok zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Przywrócenie świata naturalnego do bliskiego otoczenia człowieka nie tylko pomaga mu dobrze funkcjonować, ale również obniża poziom lęku, poprawia kreatywność i witalność. Żywa roślinność sprawdza się również w projektowaniu biur realizujących cele rozwoju. Zielone rośliny wypełniają pomieszczenia, pojawiają się w przestrzeniach wspólnych takich jak m.in. recepcja, korytarze, sale konferencyjne oraz gabinety.


Choć niektórzy inwestorzy projektujący powierzchnie biurowe decydują się na sztuczne rośliny, które imitują prawdziwą roślinność, jednak to nie to samo co żywa zieleń. Innymi słowy, natury nie da się oszukać – umysł człowieka rozpoznaje i odróżnia żywe elementy otoczenia, czerpiąc z tego prawdziwe korzyści.

Żywa roślinność – największe korzyści:

• Redukcja stresu i uspokojenie -kolor zielony odbierany jest jako relaksujący
• Korzyść dla oczu – dzięki żywej roślinności wzrok może odpocząć od niebieskiego światła, jakie emitowane jest przez urządzenia elektroniczne
• Produkcja tlenu oraz optymalizacja wilgotności w pomieszczeniu
• Wspomaganie procesów oczyszczania powietrza
• Neutralizacja szkodliwych związków chemicznych
• Podwyższenie wydajności i kreatywności