Dracena należy do bardzo popularnych i lubianych roślin doniczkowych. Z jej uprawą w domu bądź w biurze poradzą sobie nawet początkujący, ponieważ jest to roślina, która nie wymaga zbyt wiele – szybko się rozwija i potrafi dobrze znieść nawet czasowe zaniedbania. Jak ją pielęgnować, jakie są jej rodzaje i jak podlewać dracenę? W poniższym poradniku przybliżymy sposoby uprawy tych efektownych roślin doniczkowych. Zapraszamy do lektury!
Dracena – odmiany i gatunki
Dracena jest rośliną, która pochodzi z klimatu w krajach Azji i Afryki. Mimo tego dracena doskonale czuje się w naszych mieszkaniach i biurach. Do najczęściej spotykanych gatunków tej rośliny należą dracena wonna, obrzeżona i Sandera.
• Dracena wonna
Kwiaty dracena wonna to gatunek wytwarzający pień około 1,5 m wysokości, z pięknymi szerokimi liśćmi osiągającymi długość 50 – 70 cm, które w niezwykle efektowny sposób zwisają w dół. Jeżeli chodzi o kolor liści, zależy on odmiany draceny. Np. Massangeana posiada liście z szerokim żółtym paskiem pośrodku, z kolei Victoria liście żółto-obrzeżone z ciemnym zielonym paskiem w środku
• Dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona jest z kolei gatunkiem, który osiąga nawet 1,8 m wysokości. Ma wyjątkowo egzotyczny wygląd, ze względu na efektowne liście zebrane w kępki na szczytach łodyg, o wąskim kształcie i spiczastym zakończeniu – w odcieniu ciemnej zieleni często z czerwonawymi brzegami
• Dracena Sandera
Innym gatunkiem jest dracena Sandera, która zdobyła popularność w ostatnich latach i sprzedawana jest jako Lucky Bamboo. Swoim kształtem przypomina rzeczywiście bambusy, ze względu na wąskie lekko skręcone liście w kolorze zielonym z białymi brzegami
Pielęgnacja draceny
Zastanawiasz się, jak pielęgnować dracenę? Dracena jest rośliną, która mało wymaga, aczkolwiek zdecydowanie potrzebuje stanowiska słonecznego, ale jednocześnie ze światłem rozproszonym tak, aby nie narażać jej na zbyt silne działanie promieni. W związku z tym, należy ustawić ją przy oknie wschodnim bądź zachodnim. Jeżeli Twoje mieszkanie nie posiada okien wychodzących na te strony świata, trzeba zabezpieczyć roślinę np. firanką lub dekoracją okienną, która w sposób skuteczny rozproszy światło.
Donice ceramiczną, w której chcesz posadzić dracenę należy wypełnić na dnie keramzytem lub drobnym żwirem, a następnie użyć specjalnej próchnicznej ziemi, która obfituje w składniki pokarmowe (o pH 6,3 -6,8). Obecnie w sprzedaży bez problemu można znaleźć gotowe mieszanki ziemi tego typu, które sprzedawane są jako podłoże dedykowane dla dracen lub juk.
Podlewanie i przesadzanie draceny
Jeżeli chodzi o podlewanie draceny, wymaga ona tej czynności jeden lub dwa razy w tygodniu, a zimą nawet rzadziej. Należy jednak pamiętać, że po podlaniu rośliny woda nie powinna pozostawać na podstawce, gdyż jej pozostawienie może powodować gnicie korzeni. Warto przy tym zaznaczyć, iż większą wilgoć dobrze znosi dracena Sandera, która może rosnąć zanurzona w wodzie.
Co więcej? Raz na dwa tygodnie trzeba dostarczyć dracenie składników odżywczych np. w postaci płynnego nawozu rozcieńczonego w wodzie. Poza tym, należy również zadbać o wysoką wilgotność pomieszczenia oraz zraszanie liści draceny od czasu do czasu. Oznaką zbyt ciepłego i suchego pomieszczenia są jej liście, które zaczynają żółknąć i opadać.
Jak przesadzać dracenę?
Co 2-3 lata młoda dracena powinna zostać przesadzona, ponieważ dotychczasowa doniczka może okazać się dla niej zbyt mała. Jak już wyżej wspomnieliśmy, nowa donica musi być wypełniona na dnie keramzytem lub drobnymi kamykami, a następnie całe naczynie zapełnia się próchniczą ziemią. W przypadku starszych roślin, które już się nie rozrastają przesadzanie nie jest konieczne, a wyłącznie uzupełnienie doniczki świeżą ziemią na wierzchu.
Dracena – jakie właściwości?
Warto podkreślić, że draceny są nie tylko bardzo efektowne, ale również świetnie wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu. Te rośliny do biura oczyszczają je z trujących i toksycznych substancji, zapewniają prawidłową wilgotność w pomieszczeniach oraz dostarczają niezbędnego do życia tlenu.
Ważne! Niestety tego typu rośliny nie są wskazane do uprawy w domu, w którym przebywają koty. Dlaczego? Liście draceny zawierają substancje toksyczne, które mogą spowodować u Twojego pupila problemy z układem pokarmowym lub zatrucie, szczególnie jeśli gustuje on w podgryzaniu liści roślin doniczkowych w mieszkaniu. Należy także chronić małe dzieci przed dotykaniem bądź gryzieniem liści draceny.
Podsumowując, jeżeli szukasz rośliny, która pięknie ozdobi dom bądź biuro, a w Twoim mieszkaniu nie przebywają koty lub małe dzieci, warto zdecydować się na draceny, które będą pięknie prezentować się w takich naczyniach jak m.in. donica ozdobna. Draceny to rośliny, które nie bez powodu często pojawiają się w różnych przestrzeniach prywatnych, czy publicznych. Ich unikalny i nieco egzotyczny wygląd idealnie dopasowuje się do nowoczesnych, modnych i minimalistycznych wnętrz.