Zarówno u monster, jak i innych roślin doniczkowych przede wszystkim w okresie grzewczym można często zauważyć zasychanie końcówek liści. Oprócz chorób grzybiczych oraz innych szkodników, jedną z najczęstszych przyczyn takiego zjawiska jest zbyt suche powietrze. Czy istnieją sposoby, które pozwalają poradzić sobie z tym problemem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Dlaczego końce liści monstery usychają?
Zdecydowana większość egzotycznych roślin doniczkowych, w tym również monstera pochodzi z rejonów tropikalnych dżungli i preferuje wilgotność powietrza na dość wysokim poziomie około 60 – 80 %. Niestety, ale w okresie zimowym wilgotność pomieszczeń w mieszkaniach i domach zazwyczaj nie przekracza granicy 60%, a to nie sprzyja zarówno zdrowiu, jak i kondycji roślin. Pewnym rozwiązaniem, aby szybko i bezpiecznie, a co najważniejsze skutecznie podnieść wilgotność powietrza jest zaopatrzenie się w nawilżacze powietrza oraz zraszanie roślin. Do tego celu należy wykorzystać odstaną wodę o temperaturze pokojowej lub wodę destylowaną. Jeżeli chodzi o zraszanie rośliny w niektórych odmianach, konieczne jest ono codziennie, natomiast w przypadku innych co 2-3 dni.
Ważne! Nie należy spryskiwać roślin kwitnących oraz liści, które są nagrzane promieniami słonecznymi, ponieważ może to spowodować poparzenie liści.
Sposoby na wzrost wilgotności powietrza
Bardzo skutecznym, a zarazem efektownym sposobem są nowoczesne elektryczne nawilżacze powietrza, które kontrolują dokładny poziom wilgotności. Innym, nieco tańszym rozwiązaniem jest powieszenie na grzejniku standardowego nawilżacza bądź mokrego ręcznika. Jeszcze innym pomysłem jest również umieszczanie w pobliżu rośliny pojemnika z wodą. Wszystkie wyżej wymienione działania stworzą roślinie mikroklimat i zapewnią jej optymalną wilgotność oraz właściwe warunki do rozwoju.
Wietrzenie pomieszczenia
Mimo, że wietrzenie pomieszczenia pomaga nawilżyć powietrze, jednak jest to rozwiązanie, które sprawdza się wyłącznie w trakcie dodatnich temperatur. Należy pamiętać, że mroźne powietrze jest suche i zimne, co może fatalnie wpłynąć na stan rośliny. Niestety, ale nawet kilkusekundowe narażenie rośliny na zimne i mroźne powietrze może spowodować nieodwracalne w skutkach przemarznięcie. Jego objawy to m.in. nieregularne plamy w kolorze od jasno żółtego do brązowego. Ponadto, przemarznięta roślina więdnie, a jej liście oraz pędy ciemnieją.
Dla jakich roślin szkodliwe jest suche powietrze?
Rośliny, które reagują na zbyt suche powietrze zasychaniem liści to przede wszystkim gatunki o ozdobnych liściach, a szczególnie: monstery, skrzydłokwiaty, palmy, draceny oraz paprocie.
Posiadasz w swoim domu monstery i potrzebujesz fachowej porady w kwestii ich uprawy? Świetnie trafiłeś – eksperci PLANTS FOR YOU odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania oraz rozwieją każdą wątpliwość. Serdecznie zapraszamy!