Zamów telefonicznie

Rośliny bezpieczne dla kota

Mieszkasz z kotem? Jeżeli tak, to z pewnością dbasz o podstawowe akcesoria dla niego oraz odpowiednio zabezpieczasz okna i drzwi? A co z kwiatami doniczkowymi? Pamiętaj, że w Twoim domu powinny znajdować tylko i wyłącznie rośliny bezpieczne dla kota. Czytając poniższy poradnik dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając rośliny do domu z kotem oraz jakie rośliny nie stanowią dla niego zagrożenia. Zapraszamy do lektury.

Rośliny bezpieczne dla kota – co je wyróżnia?

Oczywistą rzeczą jest, iż kot nie jest w stanie rozpoznać, która roślina jest dla niego bezpieczna. Właśnie dlatego to Ty musisz odpowiednio zadbać o to, by znajdujące się w Twoim domu rośliny w doniczkach nie stwarzały zagrożenia dla Twojego pupila. Pamiętaj, aby zawsze wybierać rośliny oznaczone jako nieszkodliwe w przypadku spożycia przez zwierzęta, których zarówno liście, łodygi, jak i korzenie nie zawierają toksycznych dla kota soków.

Gdzie umieszczać rośliny, aby były bezpieczne dla zwierząt?

Jak wiadomo koty to zwierzęta, które chodzą własnymi ścieżkami – często są to parapety, półki, witryny oraz szafy. Wybierając dekoracje do domu, zadbaj o odpowiedni dobór oraz usytuowanie roślin doniczkowych we wnętrzu. Zalecany jest wybór doniczek bardzo ciężkich, których Twój kot nie da rady strącić.

Nawożenie i pielęgnacja roślin w domu z kotem

Należy pamiętać, że szkodliwe dla zwierzaka mogą być również sztuczne nawozy, którymi będziesz zasilać swoje rośliny, a także środki ochrony roślin. Rekomendowane jest stosowanie preparatów naturalnych, a przed ich wykorzystaniem dokładne sprawdzenie etykiety, aby mieć pewność, że odżywka nie zaszkodzi kotu.

Rośliny i kwiaty bezpieczne dla kota

Rośliny doniczkowe, które są bezpieczne dla zwierząt to m.in.:

 • Palma Areka – preferuję przestronne wnętrza w rozproszonych promieniach słońca oraz regularne podlewanie. Jest zupełnie nieszkodliwa i w 100% bezpieczna dla zwierzaków
 • Chamedora elegant – roślina mało wymagająca – potrzebuje wyłącznie zacienionego miejsca oraz regularnego podlewania i zraszania. Dla kota jest ona łagodna i przyjazna. Co istotne? Nie będzie stanowić ona dla niego żadnego zagrożenia, nawet jeżeli pomyli jej eleganckie liście z trawą
 • Pachira aquatica – okaz, który jest doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje rozproszonego światła oraz delikatnego podlewania. Roślina bezpieczna dla kota, nawet w sytuacji kiedy będzie chciał ją zjeść

Wśród innych roślin, które możesz bezpiecznie posiadać w swoim mieszkaniu, mieszkając z kotem można wymienić: epifilium, paproć flebodium, kalatea, maranta oraz storczyk.

Rośliny szkodliwe i toksyczne dla kota

Niestety, ale podgryzanie niektórych roślin doniczkowych może spowodować u kota przewlekłe lub ostre problemy ze strony układu pokarmowego, nerwowego i krwionośnego. Zatrucie szkodliwymi i toksycznymi roślinami najczęściej objawia się w postaci wymiotów oraz biegunki. Wśród roślin niebezpiecznych dla kota znajdują się m.in.:

 • amarylis
 • aloes
 • azalia
 • fikus
 • kalia
 • fiołek alpejski
 • konwalia
 • sansewieria
 • skrzydłokwiat

Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu powyższego artykułu wiesz już, które rośliny i kwiaty są bezpieczne dla Twojego pupila. Jeżeli jednak masz dodatkowe pytania bądź wątpliwości – skontaktuj się z nami. Zapraszamy do PLANTS FOR YOU.