Zamów telefonicznie

Przygotowanie roślin doniczkowych na zimę – praktyczne porady

Opieka nad roślinami to nie tylko ich podlewanie i przycinanie. Ważnym elementem pielęgnacji jest również przygotowanie roślin doniczkowych do zimowego okresu spoczynku. W okresie zimowym rośliny zmniejszają swoją aktywność i przygotowują się do wiosennego ożywienia. Jak wtedy dbać o korzenie, zapewnić odpowiednie oświetlenie i wilgotność? Oto odpowiedzi na te pytania.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe wchodzą w stan uśpienia jednocześnie. Dla niektórych okres spoczynku zaczyna się już we wrześniu, podczas gdy inne rozpoczynają go w listopadzie czy grudniu. Wpływ na to ma zarówno rodzaj rośliny, jak i warunki w naszym domu – np. intensywne ogrzewanie.

Stan spoczynku rośliny – co się dzieje?

Kiedy roślina zaczyna wchodzić w stan hibernacji, jej procesy życiowe zwalniają. W tym okresie przestaje kwitnąć i rosnąć, co oznacza, że potrzebuje mniej wody i składników odżywczych. Choć nadal potrzebuje podlewania, robimy to rzadziej i oszczędniej.

Kwestia podlewania i wilgotności w zimie

Pamiętaj, aby zraszać rośliny, które preferują wyższą wilgotność, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności może zapobiec wysychaniu roślin. Miska z wodą umieszczona w pobliżu rośliny pomoże w podniesieniu wilgotności powietrza w jej otoczeniu.

Czy podawać nawozy zimą?

Zimą większość roślin zmniejsza swoją aktywność, dlatego zazwyczaj nie potrzebują dodatkowego nawożenia. Jednak istnieją pewne wyjątki, jak niektóre kaktusy kwitnące zimą. Warto zawsze zapoznać się z wymaganiami konkretnej rośliny.

Brak dostępu do naturalnego światła

Zimą dni są krótsze, co sprawia, że rośliny mają mniej światła słonecznego, niezbędnego dla fotosyntezy. Jeśli Twoje rośliny potrzebują więcej światła, przestaw je bliżej okna skierowanego na południe lub wschód. Lampy doświetlające mogą również być pomocne. A regularne oczyszczanie liści z kurzu poprawi dostęp rośliny do światła.

Kwestia temperatury w zimie

Dla roślin w okresie spoczynku idealna jest niższa temperatura. Jeśli nie możesz zapewnić temperatury w granicach 15°C, rozważ przeniesienie rośliny do chłodniejszego miejsca w domu, takiego jak korytarz. Unikaj jednak zbyt niskich temperatur, które mogą zaszkodzić roślinie.

Pielęgnacja roślin w donicach zimą

Nie każda roślina musi być chroniona przed chłodem. Niektóre, jak eukaliptus, są odporne na mróz. Jeśli jednak masz rośliny w doniczkach, zadbaj o ich odpowiednią ochronę. Doniczki z otworami odprowadzającymi wodę oraz dodatkową izolacją, np. z folii bąbelkowej, pomogą chronić korzenie rośliny przed zimnem.

Pielęgnacja roślin bulwiastych w zimie

Nie wyrzucaj bulw roślin, które tracą liście na zimę! Z odpowiednią opieką te bulwy mogą odżyć na wiosnę. Można je przechowywać w doniczce z wilgotną glebą lub wykopać i przechowywać w torfie.

Pamiętaj, że każda roślina jest inna i ma różne potrzeby. Aby zapewnić najlepszą opiekę, zawsze zapoznaj się z konkretnymi wymaganiami Twoich roślin. Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalistów – skontaktuj się z nami! Zapraszamy do PLANTS FOR YOU.