Zamów telefonicznie

Odpowiednia ekspozycja roślin na stronę świata? Które stanowisko wybrać?

Niektóre z gatunków roślin świetnie odnajdują się w pełnym słońcu, z kolei inne uwielbiają miejsca półcieniste. Należy pamiętać, iż nie chodzi tutaj wyłącznie o samo światło, ponieważ istotne znaczenie ma również temperatura. Ilość światła w pomieszczeniu uzależniona jest nie tylko od strony świata, ale również pory roku. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, które stanowisko będzie najlepsze dla Twoich roślin.

Strona północna

Ekspozycja na stronę północną zalecana jest przede wszystkim roślinom małym, które można ustawić na parapecie. Większe doniczkowe rośliny, które nie są przystosowane do półcienia będą mieć ograniczony wzrost oraz gorszą kondycję. Rośliny, dla których stanowisko północne jest dobrym rozwiązanie to m.in: bluszcze, fitonie, kliwie, chamedory, monstery, paprocie, sansevierie czy zamiokulkasy.

Strona południowa

Dużą zaletą ekspozycji roślin na stronę południową jest długi czas dobrego doświetlenia roślin. Warto o tym pamiętać, szczególnie w przypadku egzotycznych roślin doniczkowych, które preferują wysokie temperatury. Kluczowe jest jednak to, aby liście nie miały bezpośredniego kontaktu z szybą, ponieważ w okresie letnim jest ona bardzo nagrzana. Rośliny, które świetnie radzą sobie na bezpośrednim słońcu to m.in. : aloesy, kaktusy czy crassule. Co ciekawe, jeżeli okna w pomieszczeniu nie są przysłonięte drzewami bądź innymi budynkami, świetna dla tych roślin będzie, zarówno ekspozycja południowa, jak i zachodnia.

Strona wschodnia

Ekspozycja na stronę wschodnią to najbardziej optymalne rozwiązanie dla większości roślin doniczkowych. Dlaczego? Zapewnia roślinom odpowiednią porcję światła, które nie stanowi zagrożenie nawet w okresie letnim. To idealne warunki, które sprawdzą się przede wszystkim w przypadku roślin tropikalnych takich jak: aglaonemy, alokazje, begonie, fikusy, chamedory, maranty, monstery czy facje.

Strona zachodnia

W przypadku okien wychodzących na zachód rośliny są bezpośrednio oświetlone już od wczesnego popołudnia do wieczora. Należy mieć to na uwadze, bowiem może zdarzyć się, iż wysoka temperatura oraz kontakt ze słońcem dla niektórych gatunków może być zagrożeniem. W kontakcie z wysokim nasłonecznieniem świetnie radzą sobie m.in.: ananasy, anturium, areki, drzewka oliwne, sansevierie.

Niedobór światła

Głównym efektem niedoboru światła jest przede wszystkim nieprawidłowy oraz spowolniony wzrost roślin. Inną oznaką świadczącą o braku światła może być również żółknięcie dolnych liści oraz utrata wybarwienia w przypadku młodych roślin. Jeżeli we wnętrzu Twojego domu brak światła jest okresowy i pojawia się szczególnie jesienią i zimą, powinieneś pomyśleć o doświetleniu wymagających roślin np. specjalnymi lampami.

Nadmiar światła

Sygnałem świadczącym o nadmiarze światła jest pojawienie się na liściach żółtych lub brązowych plam. Dodatkowo kwiaty i liście mogą szybko zasychać. W takiej sytuacji rośliny należy jak najszybciej przestawić w chłodniejsze i mniej nasłonecznione miejsce. Jeżeli liście zostały uszkodzone konieczne jest stopniowe ich wycinanie, zaczynając od najbardziej zniszczonych. W celu ograniczenia ilości promieni słonecznych, które wpadają do wnętrza Twojego domu warto zainstalować w oknach specjalną folię przeciwsłoneczną lub zamgławiającą. Innym sposobem może być wykorzystanie rolet, firanek bądź zasłon, które skutecznie rozproszą promienie słońca.