Jak dbać o skrzydłokwiat?

Choć liście skrzydłokwiatu nie są tak okazałe jak w przypadku paproci bądź innych kwiatów, jednak właściwości tej rośliny są nie do przecenienia. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, dlaczego warto posiadać skrzydłokwiat we własnym domu.

Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat?

Pomijając niezaprzeczalne walory estetyczne tej rośliny, skrzydłokwiat jest również naturalnym oczyszczaczem powietrza. Niweluje wszystkie toksyczne związki nawet o 60 %. Ponadto, pomaga skutecznie zmniejszyć poziom zarodników pleśni, które rosną w domu wchłaniając te zarodniki, poprzez liście i transportując je do korzeni rośliny, gdzie są z kolei wykorzystywane jako środki odżywcze. Zaleca się hodowanie roślin tego gatunku w wilgotnych pomieszczeniach m.in.  w łazienkach, ponieważ mogą one służyć utrzymaniu płytek prysznicowych oraz zasłon wolnych od pleśni.

Skrzydłokwiat – długi okres kwitnienia

Skrzydłokwiat to długoletnia roślina, którą wyróżniają piękne ciemnozielone błyszczące liście, rozchodzące się na wszystkie strony oraz śnieżnobiałe kwiatostany. Dużą zaletą tej eleganckiej rośliny jest długi okres kwitnienia oraz fakt, że po ścięciu charakteryzuje się dużą trwałością. Kwiatostany skrzydłokwiatu pojawiają się przez całe lato. Co więcej? Okres jej kwitnienia można zauważyć również zimą, zwłaszcza jeśli roślina ma zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Jeżeli zależy Ci na tym, aby liście skrzydłokwiatu były lśniące, powinieneś przecierać je wilgotną szmatką.

Skrzydłokwiat – stanowisko

Skrzydłokwiat najlepiej radzi sobie w półcieniu lub w cieniu w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, iż mimo, że roślina ta nie lubi bezpośredniego kontaktu ze słońcem, jednak stanowisko zbyt ciemne może sprawić, że nie zakwitnie.

Temperatura, wilgotność powietrza

Skrzydłokwiat preferuje temperatury w lecie ok. 20 stopni, natomiast zimą 16-18 stopni. Roślina lubi wilgotne powietrze, w związku z czym należy pamiętać o regularnym zraszaniu liści. Tym sposobem zapobiegniesz osiadaniu kurzu oraz w odpowiedni sposób nawilżysz powierzchnię liści.

Podlewanie i nawożenie

Roślina preferuje żyzną ziemię z domieszką torfu i piasku – taki rodzaj gleby latem należy nawadniać nawet 3-5 razy w tygodniu, z kolei zimą 2 razy na tydzień. Podlewanie należy wykonywać umiarkowanie, robiąc kilkusekundowe przerwy, aby górna warstwa ziemi mogła nieco przeschnąć. Jeżeli chodzi o nawożenie, zalecane jest ono co dwa tygodnie z wykorzystaniem wieloskładnikowego nawozu płynnego w pełnej dawce.

Masz dodatkowe pytania związane z pielęgnacją i uprawą skrzydłokwiatu? Skontaktuj się z nami – chętnie udzielimy Ci fachowej porady. Zapraszamy!