Zamów telefonicznie

Dracena marginata – jak ją prawidłowo pielęgnować?

Przeczytaj poniższy poradnik i skorzystaj z cennych wskazówek, aby zadbać o swoją dracenę. W poniższym artykule znajdziesz informacje o tym, gdzie postawić oraz jak podlewać tą roślinę. Dodatkowo poznasz jej preferencje dotyczące m.in. temperatury, wilgotności oraz zabiegów, których może potrzebować, aby mogła rosnąć zdrowo. Zaczynajmy!

Odpowiednia ilość światła

Czy wiesz, że dracena najlepiej czuje się w jasnych miejscach z rozproszonym światłem? Jednak z powodzeniem poradzi sobie również w delikatnie zacienionych miejscach w Twoim domu. Szczególnie latem należy uważać na bezpośredni kontakt rośliny ze słońcem – promienie, które padają bezpośrednio na liście draceny mogą je poparzyć. Dlatego, jeżeli zauważysz, że nowe liście są nieco bledsze oraz mniejsze, powinieneś jak najszybciej przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce.

Woda

Dracenę należy podlewać, gdy górne podłoże w donicy dobrze przeschnie. Rekomendowane jest sprawdzenie wilgotności podłoża, poprzez włożenie do ziemi palca wskazującego. Gdy podłoże będzie wystarczająco suche, należy wylewać wodę cienkim strumieniem, polewając całą powierzchnię podłoża. Podczas wykonywania tej czynności postaraj się robić krótkie kilkusekundowe przerwy, które pozwolą podłożu właściwie nasiąknąć. Co istotne? Zaleca się podlewanie do chwili, w której woda zacznie wyciekać z otworu na dnie donicy. Pamiętaj również, aby po zakończeniu podlewania wylać nadmiar wody z podstawki.

Ważne! Zarówno jesienią jak i zimą podlewanie należy ograniczyć.

Wilgotność powietrza, temperatura, nawożenie, toksyczność

Dracena jest rośliną która nie wymaga dużej wilgotności powietrza. Jednak mimo tego, zraszanie od czasu do czasu z pewnością sprawi jej wielką przyjemność. Najlepiej czuję się w temperaturze pokojowej od 18 do 26°C. Kiedy zauważysz, że Twoja roślina zaczyna wypuszczać nowe listki i jest w fazie wzrostu pamiętaj, aby podawać jej specjalny nawóz np. Bio-Grow. Z kolei zimą możesz pryskać jej liście, stosując specjalny roztwór np. Alg-A-Mic. Niestety, ale dracena jest rośliną toksyczną dlatego należy trzymać ją z daleka od zwierząt domowych, ponieważ nadgryzanie liści może im zaszkodzić.