Figowiec nazywany fiskusem to drzewo, które zrzuca liście. Jednak czy wiesz, że gdy robi to w nadmiarze oznacza to, iż jego pielęgnacja jest nieodpowiednia? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego fikus gubi liście.
Składniki mineralne
Zwijanie się liści od krawędzi, a w efekcie ich opadanie może oznaczać niedobór potasu. Pamiętaj że zrównoważony nawóz wieloskładnikowy dla tej rośliny powinien zawierać potas fosfor i wapń. Co istotne? Jeżeli roślina cierpi z powodu niedoboru składników pokarmowych, w żadnym wypadku nie należy w sposób drastyczny zwiększać dawki nawozu, gdyż figowiec potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na regenerację. W okresie największego wzrostu należy zasilać go raz w tygodniu i od czasu do czasu zmieniać nawóz.
Niedobór wody
Jeżeli chodzi o glebę, powinna być ona wilgotna, ale nie zbyt mokra, ponieważ fikusy bardzo szybko reagują na przelanie, które grozi ryzykiem odpadania liści, a nawet zgniciem korzeni rośliny. Należy podlewać go miękką i najlepiej przegotowaną wodą dopiero wówczas, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Częstotliwość podlewania zależy od temperatury pomieszczenia – latem zaleca się wykonywanie tej czynności 2 razy w tygodniu, z kolei zimą co około 7-10 dni. W przypadku nadmiaru wody z podstawki, należy ją wylać.
Co więcej? Warto również pamiętać, że figowiec bardzo lubi zraszanie. Dlatego w okresie letnim zalecane jest zraszanie w postaci delikatnej mgiełki nawet każdego dnia. Natomiast w trakcie zimy liście warto regularnie przecierać z kurzu, aby roślina mogła łatwiej oddychać.
Patogeny grzybowe
Zastanawiasz się, co to są patogeny grzybowe? Otóż tworzą małe czerwono-brunatne plamy na liściach fikusa. Strzępki grzybni przerastają liście i pozbawiają roślinę odżywczych składników, co w efekcie doprowadza do tego, że liść obumiera i zostaje zrzucony. W tej sytuacji bardzo istotna jest szybka reakcja. Zaleca się ostrożne usunięcie opanowanych liści, z kolei te, które już opadły należy zutylizować. Po zakończeniu pracy, roślinę należy spryskać specjalnym środkiem – fungicydem.
Zmiana pory roku
Czy wiesz, że mała utrata liści może być również spowodowana reakcją na zmianę pory roku? Zrzucanie niewielkiej ilości liści do około 20% to naturalne zjawisko, któremu możesz zapobiec. W celu uniknięcia zrzucania liści należy zapewnić roślinie jasne stanowisko oraz temperaturę powyżej 18 °, a także wysoką wilgotność powietrza. Odpowiednią wilgotność powietrza możesz uzyskać wykorzystując m.in. nawilżacz powietrza
Nieodpowiednie podlewanie
Fikus bardzo podobnie jak inne gatunki roślin doniczkowych często zrzuca liście na skutek przelania lub przesuszenia. Dlatego w trakcie opieki nad rośliną bardzo istotne jest umiarkowane i stałe podlewanie, które należy wykonywać wyłącznie wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Niestety, ale częstym błędem jest sadzenie fikusa do doniczki, która nie posiada odpływu wody.
Zmiana miejsca
Figowiec nie toleruje zbyt częstego przestawiania. W związku z tym, wybór stanowiska dla tej rośliny powinien być dokładnie przemyślany. Pamiętać, iż zrzucanie liści po przeniesieniu rośliny w inne miejsce to zjawisko zupełnie normalne, gdyż ten gatunek potrzebuje czasu, aby się zaadaptować. Preferują jasne stanowisko, aczkolwiek bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem.