Zamów telefonicznie

Aglaonema – jak o nią dbać?

Dzisiaj na tapetę wzięliśmy Aglaonemy – znane i lubiane, łatwe w pielęgnacji i świetne rośliny do biura oraz domu. Jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać? Na co warto zwrócić uwagę? Sprawdź zatem, czy już wszystko o nich wiesz.

Aglaonemy to bardzo ciekawa i różnorodna grupa roślin, która zachwyca wzorzystym, wielobarwnym ulistnieniem. Co ciekawe, w naturalnych warunkach aglaonema głównie związana jest z rejonem Azji, gdzie porasta tropikalne dżungle. Zatem, jej pierwotne otoczenie może sugerować Ci jakie warunki preferuje najbardziej. Gdy zapewnisz tej roślinie absolutne minimum, jakim jest nieco podwyższona wilgotność w pomieszczeniu oraz ciepło, z pewnością odwdzięczy się Tobie bujnym wzrostem.

Stanowisko dla aglaonemy

Aglaonema preferuje stanowisko stosunkowo jasne, o dużej ilości rozproszonego światła – wówczas jej przyrosty są największe. Jednak nie oznacza to, że posiadając bardziej zacienione mieszkanie bądź biuro należy rezygnować z zakupu tej rośliny. Aglaonema jest bardzo tolerancyjna, jeżeli chodzi o warunki świetlne i zniesie dobrze nawet niewielką ilość promieni słonecznych.

Jakie podłoże dla aglaonemy?

Bardzo ważną rzeczą po zakupie jest wymiana podłoża produkcyjnego, które maksymalnie pochłania wodę i nie nadaje się do uprawy większości roślin doniczkowych. Powinieneś wiedzieć, że aglaonemy nie znoszą przelania, dlatego podłoże dla nich nie może być zbite i gliniaste. Co więcej? Aby nie dopuścić do zastoju wody, rośliny należy przesadzić do podłoża sypkiego oraz przepuszczalnego. W tym celu najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu lub piasku.

Jak podlewać aglaonemy?

Aglaonemę należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże porządnie przeschnie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to zimą oraz, gdy trzymasz roślinę w ciemnym miejscu. Aglaonema jest bardzo wrażliwa na przelanie i stosunkowo szybko reaguje na nie żółtymi liśćmi.

Aglaonema – rozmnażanie, nawożenie, szkodniki

• Rozmnażanie
Roślinę tą najłatwiej rozmnożyć jest przez podział. Aby móc cieszyć się mniejszymi sadzonkami, warto oddzielić od siebie łodygi i włożyć je do osobnych doniczek


• Nawożenie
Jeżeli chodzi o nawożenie, aglaonemę zasila się nawozem w sezonie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni. Najlepszym rozwiązaniem w tym celu jest odżywka do roślin zielonych lub o ozdobnych liściach, stosowana raz na dwa tygodnie


• Szkodniki
Aglaonemy to bardzo witalne rośliny doniczkowe, które wyróżnia duża odporność na pasożyty. Jednak szkodnikiem, który raz na jakiś czas może się na nich pojawić jest przecinkowaty wciornastek

Aglaonema a przyjazność dla zwierząt

Niestety, ale należy zwrócić uwagę na to, że jest to roślina silnie trująca, ze względu na zawarty w niej toksyczny sok. W związku z powyższym, konieczne jest trzymanie aglaonemy z dala od dzieci oraz zwierząt.


Reasumując, aglaonema to idealna roślina zarówno do domu, jak i biura, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją zieloną przygodę lub poszukują bardziej oryginalnych okazów. Ponadto, świetnie sprawdzi się również jako prezent, zwłaszcza gdy nie jesteś pewien co do roślinnych talentów osoby obdarowywanej. Ze względu na mnogość jej odmian można dopasować ją do gustu zarówno tych, którzy preferują się w liściach zielonych, jak i tych, którzy wolą różnobarwne, wzorzyste ulistnienie.

Zainteresowała Cię aglaonema? Jeśli tak, koniecznie sprawdź ofertę PLANTS FOR YOU. Gwarantujemy, że u nas z pewnością znajdziesz swoje wymarzone rośliny do biura. Zapraszamy!